Zdroj: Zpravodajství ČTK | 26.10.2017 | 

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 26. října (ČTK) – Uherský Brod bude pokračovat v rekonstrukci historického Panského domu v centru města. V opraveném podkroví zřídí v příštím roce nízkoprahové centrum pro děti a mládež. Přestavba podkroví a jeho vybavení, rekonstrukce části střechy, přístupového schodiště a vybudování bezbariérového výtahu přijde zhruba na 20 milionů korun. Radnice k úpravám využije dotace, řekl dnes ČTK starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL).
Město už vybralo zhotovitele stavby, práce by měly začít v polovině listopadu. „Jeden nízkoprahový klub už funguje na sídlišti v ulici Větrná. V centru města nám ale podobné zařízení chybí,“ řekl Kunčar. Oba kluby podle něj budou v provozu souběžně. Využívat jej mohou děti a mládež ve věku od 11 do 20 let ke smysluplnému využití volného času v podobě her, soutěží nebo práce na počítači.
Nízkoprahová centra představují prevenci vandalismu, záškoláctví nebo konfliktů se zákonem. Jejich pracovníci poskytují mladým lidem pomoc v obtížných situacích spojených s dospíváním, konflikty v rodině, školní docházkou nebo experimentováním s alkoholem a drogami.
Podkroví Panského domu je momentálně prázdné. V minulosti v něm sídlila základní umělecká škola, dočasně ho využívali také městští úředníci jako kanceláře. Nové nízkoprahové centrum by v něm mělo zahájit provoz koncem příštího roku. Ze 20 milionů korun, které budou chystané úpravy budovy stát, pokryjí 85 procent dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, dalších pět procent město získá od státu. Zbývající zhruba dva miliony uhradí z vlastního rozpočtu.
V uplynulých měsících nechala uherskobrodská radnice na Panském domě za čtyři miliony korun zrekonstruovat část střešní krytiny, komínů a vnějších kamenných prvků fasády. V dalších letech plánuje výměnu oken, rozvodů elektřiny a odpadů. Chystá se také vyřešit potíže se zemní vlhkostí v prvním a druhém nadzemním podlaží, ve kterých sídlí galerie a knihovna a jejichž součástí je i obřadní síň.
Město se rozhodlo Panský dům opravovat postupně, před lety přitom připravilo projekt jeho kompletní rekonstrukce zhruba za 50 milionů korun. Radnice chtěla získat dotaci z takzvaných norských fondů, její snaha však nebyla úspěšná.
Původně pozdně gotický měšťanský dům byl přestavěn v roce 1512. Dochovaly se z něj portály v jižním průjezdu a místnosti za nimi spolu s arkádovým nádvořím. Barokní přístavba je z přelomu 17. a 18. století. Poslední komplexní rekonstrukce domu se uskutečnila v 70. letech 20. století.