V letošním roce probíhá již 10. ročník Kulturního léta v Senátu. Akce se poprvé uskutečnila v roce 2006 s cílem zpřístupnit Senát co nejvíce veřejnosti. Zhruba od května do září probíhají každý čtvrtek v salle terreně Valdštejnské zahrady kulturní vystoupení pod patronací jednotlivých senátorů, kteří zvou soubory ze svých regionů.

Senátor Patrik Kunčar tento rok převzal záštitu nad vystoupením, které se uskutečnilo ve čtvrtek 2. července 2015. Po loňském vystoupení slováckého souboru Rozmarýn letos přizval soubory valašské, a to z Brumova-Bylnice.

Vystoupil Pěvecký sbor Trávnica a dechová hudba Brumovjanka. Jedná se o seskupení poměrně mladá. Pěvecký sbor Trávnica vznikl při Klubu důchodců v Brumově-Bylnici v roce 2007 a v současné době má asi 20 členů. Dechová hudba navázala na úspěchy stejnojmenné kapely ze 30. let minulého století v roce 2008 a má 16 členů.

Není důležité, zda zpívá a hraje mladý, či starý, ale jestli to dělá s láskou a chutí. Šedesátiminutové vystoupení valašských souborů toto jen potvrdilo. Soubory vytvořily neopakovatelnou atmosféru, krásné valašské písničky přímo vybízely k zapojení, a tak se mnozí ke zpěvu přidávali, podupávali či ťukali do rytmu a někteří se dokonce v závěru zapojili do tance. Zkrátka sdílená radost je radostí dvojnásobnou.

Pokud si někdo z posluchačů myslel, že se prvky lidové kultury v současné době pomalu vytrácejí, naši Valaši je přesvědčili, že tomu tak není. Právě i přičiněním Trávnice a Brumovjanky můžeme poznat, že folklór a tradice se v jejich regionu udržují a oživují.

Zaplněná Valdštejnská zahrada a mohutný závěrečný potlesk byl odměnou pro vystupující i ujištěním, že senátor Patrik Kunčar měl při výběru učinkujících šťastnou ruku.

Posluchači

Brumovjanka