Zdroj: Slovácký deník | 23.2.2018 |

Od tragédie v Uherském Brodě uplynuly tři roky.

Uherský Brod – Projíždí tudy každý den do práce, někdy mu oči zalétnou do patra, kde sídlila restaurace Družba, jindy ne.
Vzpomínat úmyslně na to totiž každý den nechce. Petr Gabriel z Uherského Brodu byl přímým účastníkem nešťastných událostí ve městě Komenského před třemi lety. „Nevzpomenu si vždycky, když jedu okolo.
Ale v den výročí mířím každý rok k pietnímu místu, které tam město nechalo udělat, a nevynechám ani letos,“ nechal se slyšet Petr Gabriel, který byl během střelby v restauraci Družba na záchodě.
Připomenout si, co se stalo, půjde společně i vedení Brodu, oficiální pieta však nebude. „Bude se jednat o tichý pietní akt, kdy si symbolicky připomeneme tragické události, položíme kytici a zapálíme svíčky,“ potvrdil starosta Uherského Brodu PatrikKunčar s tím, že má signály, že lidé, když jdou okolo, zvedají oči do patra budovy a uvědomují si, co se tam stalo. Starosta kvituje některá
opatření, která se v důsledku neštěstí zavedla. Jedná se především o legislativní změny, kdy má policie možnost v případě oprávněného podezření vstoupit do obydlí a zabavit zbraně a až potom se prošetřuje psychologický profil. „Krok správným směrem jsou rovněž provosledové hlídky, jež se už několikrát osvědčily,“ uvedl Patrik Kunčar.
Podle jeho slov je také dobře, že se mění místo tragické události a s tím pomalu mizí pocit stísněnosti, i když celá událost bude v myslích vryta dlouho. Nový majitel objektu, společnost Borák Development, chce v budoucnu budovu úplně proměnit. Do konce letošního roku by chtěla stihnout změnit vizuální podobu.
„Dům dostane nový kabát, který bude tvořit dřevěné obložení. Uvnitř bude působit vzdušněji, charakteristický bude moderní design. V přízemí nabízíme prostory pro obchodní účely. V prvním patře budou kanceláře,“ sdělil majitel společnosti Miroslav Borák.

Prvosledové hlídky

Rok po střelbě v Uherském Brodě a na konto tohoto útoku vznikly takzvané prvosledové hlídky. Jako první vyráží na místo, kde může hrozit nebezpečí útoku střelce či jinak nebezpečného pachatele. Vybaveny jsou automatickou puškou, neprůstřelnou vestou, helmou i balistickým štítem.
„Smyslem těchto hlídek je být na místě brzy. Ve Zlínském kraji máme průměrný dojezd za 11 minut, ve městech to může být méně,“ sdělil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek