19. 12. 2016 Právo Aleš Fuksa

Výrazný krok k pomoci seniorům v minulých dnech podnikli zastupitelé Kroměříže a Uherského Brodu. Důchodcům jejich rozhodnutí významně pomůže při jejich přesunech přes město, a to díky podpoře nové služby takzvané Senior taxi.

Uherskobrodská radnice na program Senior taxi pro příští rok vyčlenila ze svého rozpočtu 450 tisíc korun. „Chceme podpořit seniory nad sedmdesát let s trvalým bydlištěm na území města při jednotlivých jízdách taxislužbou,“ vysvětlil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Každý senior se může přihlásit do programu dvakrát v roce, vždy v lednu a červnu. Registrace proběhne na internetu nebo v městském informačním centru, kde si pak mohou zájemci jízdenky vyzvednout. Senior si před jízdou musí vyřídit průkazku ČSAD. Počet obdržených jízdenek – „taxi poukázek“ – se může měnit, bude to záležet na celkovém počtu žádostí o podporu.

Provoz služby Senior taxi poběží v pracovních dnech v době od 7 hodin do 15 hodin. „Lidé si při tomto programu mohou zvolit jakoukoliv firmu ze seznamu a taxislužbu si telefonicky objednat. Cílové místo může být pouze k lékaři, do městské nemocnice, na polikliniku, na poštu, do lékárny, na úřady, na hřbitovy, na nádraží a do místa, které senior uvede jako své bydliště na území města Uherský Brod,“ vyjmenoval starosta Kunčar. Senior může mít i doprovod, a to v maximálním počtu kapacity vozidla. Pokud jednu jízdu absolvuje více důchodců najednou, je dopravce oprávněn požadovat „taxi poukázku“ a hotovost pouze po jednom z nich. Pro doprovod je jízda zdarma. Čekací doba na seniora je maximálně deset minut.

Obdobná služba bude od Nového roku fungovat i v Kroměříži. V hanáckých Aténách ji však budou zajišťovat Sociální služby města Kroměříž. Od vedení města k tomu do výpůjčky podnik dostal bílou Škodu Octavii. Vozidlo však zatím není upraveno pro převoz handicapovaných osob. „Vzhledem k tomu, že se počítá s využitím převážně na cestu k lékaři či na úřad, bude služba fungovat v pracovní dny od pondělí do pátku od 6.30 do 15 hodin. Objednat senior taxi bude možné telefonicky několik dnů dopředu, minimálně však jeden den předem pouze v pracovní dny v čase od 8 do 14 hodin,“ vysvětlila mluvčí Kroměříže Jaroslava Sílešová. Cena dopravy je stanovena na patnáct korun za kilometr a 120 korun za hodinu čekání. V případě, že pojede více osob najednou, platí jednotná taxa pro všechny a o náklady se mohou podělit.

V dalších městech Zlínského kraje zatím podobnou službu města nezavádějí. „Tato tematika zatím nebyla na radnici ani projednávána,“ uvedl mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma s tím, že alespoň v areálu Uherskohradišťské nemocnice fungují takzvaná nemocniční taxi.

Podle zjištění Práva převáží nemocniční taxík od září seniory nejen z jejich domovů do nemocnice, ale i k jejich lékařům. Při jednotné taxe patnáct korun za kilometr. Dosud funguje od 6.30 do 15.30 hodin ve všední den, od Nového roku prodlužuje služba svou dostupnost od šesté hodiny ranní do šesté večerní.