Zdroj: Právo | 7.6.2018 |

Sedmý ročník Bílokarpatských slavností čeká o víkendu obyvatele Uherského Brodu. Jejich pořadatelé chtějí městu vrátit jeho centrální postavení coby centra obcí obou moravské i slovenské strany Bílých Karpat.

Samotné pohoří Bílých neboli také Bielych Karpat je nezaměnitelným přírodním a geografickým útvarem s pozoruhodnostmi, které se nenacházejí nikde jinde. Navíc hřeben Bílých Karpat je jakýmsi poutem dvou národů, Čechů a Slováků, které historicky nedokázaly rozdělit ani hranice panství, království či států. „Oblast Bílých Karpat se rozprostírá od Střelné a Valašských Klobouk po Sudoměřice a potažmo Skalici na Slovensku. Je to pás o délce 110 kilometrů a šířce asi třicet kilometrů. Jednotlivé oblasti se pak liší jak vnímáním historie, folklóru, tak i možná směry do budoucnosti. Ale to, co spojuje všechna tato místa, jsou právě Bílé Karpaty,“ uvedla za pořadatele Elen Sladká.
Organizátoři se snaží během akce zviditelnit region po obou stranách státní hranice, šířit umění, zručnost a řemeslné dovednosti zdejších obyvatel a dávat o sobě vědět v rámci cestovního ruchu. „Tak, aby věhlas Bílých Karpat nabyl stejného významu jako Krkonoše či Beskydy,“ je názoru starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.
Organizátoři během tří dnů od pátku 8. června do neděle 10. června mimo jiné představí návštěvníkům místní fl óru a faunu i jejich ochranu. Chtějí rovněž „znovuzrodit“ vybrané lokality. „Nad to všechno chceme v Brodě z akce vytvořit tradici, která bude důvodem všech rodáků jednou za čas se vrátit domů,“ podotkla Sladká.
Bílokarpatské slavnosti budou tradičně tvořeny třemi samostatnými programovými bloky. V pátek 8. června to bude Bílokarpatská noc, v sobotu 9. června tradiční Brodský jarmark a v neděli se představí v komponovaném pořadu nazvaném U nás doma – obce a regiony z Uherskobrodska.
„Páteční Bílokarpatská noc na Masarykově náměstí bude opět patřit především milovníkům rocku a popu. Na pódiu se během večera představí zpěvák, rapper a básník Lipo. Po něm obsadí pódium kapela z jesenických hor O5 a Radeček, která je synonymem vkusného českého popu. Na podobnou strunu zahraje také Jakub Děkan, který je známý tím, že svá vystoupení vždy doprovází humornými poznámkami a tanečními kreacemi. A rockovou smršť pak slibuje kapela Gate Crasher,“ vyjmenovala Sladká. Mezinárodní rozměr páteční noci dodá vystoupení hostů Nizozemska, a to skupin Wallenkraiers a Slagwerkgroep. Sobotní akce budou probíhat na Masarykově náměstí, v zahradě Panského domu, v Domě dětí a mládeže a v prostoru za Muzeem J. A. Komenského. Náměstí ožije už dopoledne jarmarkem lidových výrobků. V odpoledním kulturním programu vystoupí stálice naší hudební scény skupina Buty.
V rámci sobotního doprovodného programu mohou děti navštívit selský dvůr s výstavou drobného domácího zvířectva na zahradě Panského domu nebo prezentaci a představení kroužků Domu dětí a mládeže v atriu muzea.
Nedělní program se ponese v duchu představení obcí a mikroregionů z Bílých Karpat a také jejich hostů. Na stadiónu Lapač můžete dopoledne navštívit turnaj přípravek v kopané a u stadiónu za sportovní halou se bude od 10.30 hodin konat dřevorubecká show s vicemistrem světa Martinem Komárkem.